استاد حاج ولی الله کلامی زنجانی

 

کلامی را کلام از دل بر آید (مقام معظم رهبری)

 

مداح و شاعر اهل بیت،استاد ولی الله کلامی فرد، فرزند مرحوم حاج علی؛ در سال ۱۳۳۳ در خانواده ای متوسط چشم به جهان گشود. نام خانوادگی ایشان قبلا ” اوجاقلو ” بوده است و به علت اینکه در کودکی توسط جد مادری خود ” آقا سید کلام میری ” با مبانی دین و مجالس اهل بیت آشنا شدند، به پیشنهاد بزرگان تخلص خود را ” کلامی ” انتخاب کرده همچنین نام خانوادگی خود را تغییر دادند.

ایشان دوره ابتدایی و متوسطه را در دبستان شاهپور و مدرسه راهنمایی توفیق گذراندند ولی به دلایلی ترک تحصیل نموده و به شغل آزاد ” پیراهن دوزی ” مشغول شدند.

 

در سال ۱۳۵۳ به عنوان سرباز به آبادان و از آنجا به بندر عباس اعزام شدند و در طول ۲ سال، چند بار به جرم تشکیل جلسات عزاداری و سرودن اشعار مذهبی، مورد خشم ماموران پهلوی قرار گرفته و گاها به زندان رفتند و از همان جا مسیر حرکت ایشان مشخص شد. پس از آن ایام، ایشان مجددا در زادگاه خود(زنجان) به شغل خیاطی مشغول و بعد به صنف محترم کتابفروشان پیوستند.

در اوایل سال ۵۷ با خانواده ای مذهبی وصلت کردند و نتیجه این ازدواج ۲ پسر و ۲ دختر می باشد که به تقدیر الهی فرزند ارشد ایشان، شادروان ” کربلایی سعید کلامی فرد ” که عاشق و شاعر اهل بیت بودند در ۱۹ سالگی بدرود حیات گفتند. ایشان در شعری خطاب به فرزندشان چنین سروده اند:

رفتی ولی بدان غمت از دل نمی رود                           هرگز حدیث ماتمت از دل نمی رود

آید بهار و خاطره ی خنده های تو                               چون گریه ی محرمت از دل نمی رود

در دوران پهلوی به همراه دوستان دیگر به سرودن اشعار حماسی و تنظیم شعارهای تظاهرات می پرداختند که برخی از آنها هنوز هم بر سر زبان ها جاری است مثل:

دروازه تمدن خونینه – با خون بیگناهان رنگینه

یا: همسنگرم به پا خیز دوران انقلاب است.

بشتاب بر شهادت خون جان انقلاب است

یا: ایران میدان جنگ است – تسلیم و سازش ننگ است.

و دیگر شعارهایی از این قبیل.

بعد از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی همچون ۴ برادر دیگر خود برای ادای تکلیف به نوبت یا گاها باهم به جبهه های حق رفتند. برادر شهید ایشان ” سردار ناصر اوجاقلو ” در طول دوران جنگ فقط چند بار به هنگام زخمی شدن به خانه برگشتند.

حاج کلامی ابتدا همراه لشگر علی بن ابی طالب از قم، بعد لشگر عاشورا از تبریز و سپس لشگر نجف از اصفهان و در نهایت تیپ مستقل انصار المهدی ( زنجان ) در مناطق مختلف حضورداشته اند.در این دوران هشت ساله ، برخی از افراد خانواده ایشان از جمله برادر، دایی، پسر عمو، برادر خانم و چندین تن دیگر به درجه شهادت نائل آمدند.

این استاد نامی کشوربه این نکته که شهرتشان در سطح کشور و به ویژه جامعه ترک زبانان را مدیون شهدا هستند، ازعان داشته و دارند.

ای کشتگان راه خدا یادتان به خیر

یاران سیدالشهدا یادتان به خیر

سرودن شعر و مشوقان

حاج آقا کلامی فرد از ۷ سالگی قریحه شعری را در نهاد خویش احساس کرده و تا ۱۳ سالگی از کثرت حجب وحیاجرأت اظهارش را نداشتند. در همان ایام با شرکت در ” کانون شعرا ” با شخصیت های ممتازی چون ” مرحوم استاد حبیب الله منطقی ” و ” زین العابدین امیدی” ” استاد وافد ” فرزند شاعر فاضل فقید سعیدعاصم زنجانی و دیگر اساتید آشنا شدند. راهنمایی آن بزرگواران و تشویق مستمر مداحان و نوحه خوانان بزرگ، به ویژه: ” حاج اصغر گنج خانلو ” ، ” حاج اصغرصنایعی ” ، ” حاج سید عزت حری ” فرزند شاعر وارسته ” زنده یاد اقبالی زنجانی ” و ” حاج محمد تقی شریعتی ” فرزند مرحوم ” آیت الله حاج شیخ فیاض زنجانی ” بنیانگزار هیأت حسینی زنجان و همچنین تاسیس ” مکتب نوحه خوانان ” به سرپرستی استاد ” حاج غلامرضا عینی فرد شاعر ومداح معروف” گام مؤثری در معرفی ایشان یرداشتند.

علاوه بر آن، مسافرت مکرر مادحین و شعرای عاشورایی از اردبیل و تهران و تبریز به ویژه ” مرحوم استاد رحیم منزوی” به زنجان و آشنایی ایشان توسط شهید ” سید ابوالفضل میری ” ( دایی حاج آقا کلامی فرد ) با آنها موجب گردید تا گامهای در این وادی بردارند.

 

 

آثار منتشر شده از حاج آقا کلامی فرد:

تا به حال ۳۴ جلد ازسروده های این شاعرومادح آل عبا(علیهما السلام)منتشر شده است که۲۶ جلد عرض ارادت به اهل بیت و ۴ جلد راجع به انقلاب ( ترکی و فارسی ) و ۲ جلد دیوان فارسی و ۱جلد فهرست آثارچاپ شده است

به دنبال سفر پر برکت رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای به زنجان در سال ۸۲، ایشان در محضر معظم له در گردهمایی ” ایثارگران و نخبگان زنجان ” چند غزل قرائت نمودند که مورد تحسین حاضرین و عنایت خاص رهبر بزرگوار قرار گرفت و ایشان فرمودند: “کلامی را کلام از دل برآید …”. به همین خاطر دیوان دوم فارسی استاد به نام ” کلام دل ” عنوان گرفت.

 

کپی با ذکر منبع بلامانع است : www.studiosoheil.com

 

با تشکر ازهمکاری سرکار خانم: نازنین موسوی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


<