کشور هندوستان با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر دومین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور با وجود صدها زبان و هزاران گویش و ادیانی از قبیل هندو، اسلام٬ بودا و دیگر ادیان توانسته زندگی مسالمت‌آمیزی را درون مرزهای خود ایجاد کند. فضای فرهنگی هندوستان بر پایه احترام به تمامی ادیان بنا شده است که از جمله آن می‌توان به تعطیلی روز عاشورا در تقویم این کشور نام برد.


 

حسن نوریان، سرکنسول ایران در کشور هند می گوید، حکومت هند سکولاریسم را با معنای مدارا و احترام به عقاید در خود تعریف کرده است و در این حکومت برای احترام به اقلیت مسلمان سیزده درصدی، کل کشور در روز عاشورا تعطیل است.

 

وی در مصاحبه با روزنامه همدلی می‌گوید: «قانون اساسی هند ، این کشور را یک کشور سکولار معرفی می‌کند . مفهموم سکولاریسم در ادبیات سیاسی به معنی عدم ورود ادیان و مفاهیم فلسفی در حکومت‌داری است و به تعبیر دیگر هر کس باید دینش را فقط در خانه خود نگه دارد و در اداره کشور، ارزش‌های دینی دخالت داده نشود. این نوع نگاه در هند به معنی رد دین در اداره کشور تعریف نشده بلکه به نوعی احترام به همه عقاید و آیین‌ها و مذاهب تعریف شده است و به همین جهت، سیاستمداران و حاکمان بایستی بدون توجه به مذاهب مخاطبان، امور کشور را تدبیر کنند.» 

 

وی در ادامه می‌گوید: «برآیند این نوع حکومت داری در جامعه همزیستی پیروان ادیان مختلف اعم از ابراهیمی و غیر ابراهیمی بوده و به همین جهت در هند کمتر تعارضات دینی و اعتقادی دیده می‌شود.»

 

نوریان می‌گوید: «در بحث احترام به همه ادیان و مذاهب به عنوان نمونه می‌توان به عاشورا اشاره کرد. از جمعیت بیش از یک میلیارد و دویست میلیون نفری هند، شاید کمتر از چهل میلیون نفر را شیعیان تشکیل می‌دهند. اما روز دهم محرم و عاشورا، به احترام حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، در این کشور تعطیل رسمی است.»

 

«می‌توان گفت داشتن روحیه احترام متقابل بین دیدگاه‌های مختلف و پذیرش تنوع و گوناگونی اعتقادات، هند را به الگویی موفق در زندگی مسالمت‌آمیز در جهان و بزرگ‌ترین دموکراسی دنیا تبدیل کرده است. هندی‌ها برای اینکه مسیر پیشرفت و توسعه را ادامه دهند به این اجماع رسیده‌اند که به سمت تخصص‌گرایی، علم و دانش پیش بروند، در جامعه امروز هند پیش از اینکه از فردی درباره اعتقاد و دین او بپرسند از تخصص و دانشش سوال می‌کنند.»

 

هند معجونی از ادیان مختلف و فرقه‌های مذهبی گوناگون است که اغلب آن‌ها از هندوگرایی، اسلام و بوداگرایی نشات گرفته‌اند. حدود ۸۰٫۵٪ مردم هند پیرو آئین‌های هندو و حدود ۱۳٫۴٪ مسلمان هستند. هند همچنین بیش از ۲٫۳٪ مسیحی و ۱٫۹٪ سیک دارد. هنروستان پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمانان جهان را دارا می‌باشد که ازاین میان ۹٪ اهل سنت و مابقی را شیعیان تشکیل می‌دهند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. Binary Robots

    I real glad to find this website on bing, just what I was looking
    for 😀 also saved to bookmarks.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


<