مقامش آنچنان بالاست که در وصف دختر صدیقه طاهره و امیرمومنان (ع) می‌گویند: شبیه خدیجه کبری است دختر صدیقه طاهره (س).

آری چرا این‌چنین نباشد و حال آنکه …


 

مقامش آنچنان بالاست که در وصف دختر صدیقه طاهره و امیرمومنان (ص) می گویند: شبیه خدیجه کبری است دختر صدیقه طاهره[۱]

آری چرا این‌چنین نباشد و حال‌آنکه خدیجه کبری در سخت‌ترین روزهای اسلام و مسلمانی، غم‌خوار و همراه رسول رحمت (ص) گردید و زینب کبری نیز در سخت‌ترین روزهای بقای اسلام و مسلمانی، یار و غم‌خوار برادر شهید خود شد.

آری چرا این‌چنین نباشد و حال‌آنکه خدیجه کبری برای برپایی لوای اسلام از همه مال و اموال خود چشم پوشید و همه آن‌ها را در راه رسول گرامی اسلام (ص) صرف نمود و زینب کبری نیز در راه بقای اسلام از همه دارایی خود حتی معجر و گوشوار خود صرف‌نظر نمود و میوه‌های جگر و ثمره‌های قلبش را تقدیم برادر نمود بی‌آنکه حتی دیگر سراغی از آنان بگیرد یا در میدان به استقبال آن‌ها یا خبری از آن‌ها برود.

آری چرا این‌چنین نباشد و حال‌آنکه خدیجه کبری پس از هجوم مشرکان بر پیامبر (ص) و مجروح شدن آن حضرت به دادرسی ایشان رفته و خون از چهره آن حضرت پاک کردند و زینب کبری نیز در روز عاشورا مسیر خیمه‌گاه تا میدان جنگ را بارها و بارها رفت‌و‌آمد نمودند و در هر کشته‌ای به استقبال برادر خود می‌رفتند و در داغ علی‌اکبر برادر خود را رها نکرده و تسلای دل برادر شدند و تا آخرین دقایق که از کثرت هم‌وغم فریاد واغربتاه سر دادند مسیر خیمه‌گاه تا قتلگاه را مسعای[۲] خود قراردادند.

آری چرا این‌چنین نباشد که این والاترین تشبیه است به منقبت‌ها و فضایل که در توصیف زینب کبری بگویند او شبیه خدیجه کبری است.

پی نوشت

[۱] خصائص زینبیه

[۲] محل سعی

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


<